Uwierzytelnienie dwuskładnikowe z okazji Światowego Dnia Hasła

W każdy pierwszy czwartek maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła. Jest to doskonała okazja, aby przypomnieć, że „admin” lub „12345” nie stanowią dobrego zabezpieczenia naszych danych! O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? O bezpieczeństwie profili w mediach społecznościowych. Dlatego z okazji Światowego Dnia Hasła przygotowaliśmy krótki poradnik, jak ustawić uwierzytelnienie dwuskładnikowe na Facebooku i Instagramie.

Co to jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe?

Jest to funkcja zabezpieczeń, która pomaga chronić Twoje konto na Facebooku lub Instargamie. Po skonfigurowaniu uwierzytelnienia dwuskładnikowego (dwuetapowego) konieczne będzie wprowadzanie specjalnego kodu lub potwierdzenia logowania zawsze, kiedy wystąpi próba zalogowania z nieznanej przeglądarki lub innego niż dotychczas urządzenia mobilnego.

Uwierzytelnienie dwuetapowe polega na tym, że każde „nowe” logowanie musi być potwierdzone przez dodatkowe działanie – np. przez wprowadzenie kodu SMS. Dzięki temu, jeżeli ktoś inny chciałby zalogować się na nasze konto (korzystając z nieznanej przeglądarki lub urządzenia mobilnego) musiałby mieć także dostęp do naszego telefonu (w przypadku metody SMS). Należy jednak pamiętać o tym również, kiedy to my chcemy się zalogować w nowym miejscu – musimy mieć ze sobą telefon.

Jak ustawić uwierzytelnienie dwuskładnikowe na Facebooku?

Zaloguj się na swoim koncie na Facebooku, następnie przejdź do ustawień i zakładki „Ustawienia bezpieczeństwa i logowania”.

1. Przejdź do ustawień
2. Wybierz zakładkę „Bezpieczeństwo i logowanie”

Jest to zakładka, w której znajdziesz możliwości zabezpieczenia swojego konta. Nie tylko możesz ustawić uwierzytelnienie dwuskładnikowe, ale także np. dodać znajomych, którzy w przypadku utraty dostępu do konta, będą mogli pomóc Ci je odblokować. Warto tutaj także regularnie zaglądać, żeby weryfikować miejsca logowania.

W celu dalszej konfiguracji kliknij „Używaj uwierzytelnienia dwuskładnikowego”. Zostaniesz przeniesiony/a do strony, gdzie wybierzesz metodę zabezpieczeń. Możesz korzystać z aplikacji uwierzytelniającej lub postawić na wiadomości tekstowe SMS. Tylko od Ciebie zależy, z której metody skorzystasz, jednak nasz wspólny proces dokończymy wybierając drugą opcję, czyli SMS.

3. Wybierz metodę zabezpieczeń

Po wybraniu opcji „Wiadomość tekstowa SMS” system poprosi Cię o podanie numeru telefonu. Pamiętaj, żeby na każdym etapie czytać komunikaty Facebooka, dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób może jeszcze zostać wykorzystany Twój telefon.

4. Podaj swój nr telefonu

Po podaniu swojego nr telefonu i kliknięciu „Kontynuuj” otrzymasz SMS z 6-cyfrowym kodem, który należy wpisać na pojawiającej się w kolejnym kroku stronie.

5. Wprowadź kod z SMS

Po podaniu kodu i kliknięciu „Kontynuuj” pojawi się komunikat „Uwierzytelnienie dwuskładnikowe jest włączone”. Od teraz za każdym razem gdy zechcesz zalogować się w nowej przeglądarce lub na nowym urządzeniu mobilnym zostaniesz poproszony/a o wprowadzenie kodu, który zostanie do Ciebie przesłany w formie SMS. Oczywiście jeżeli tylko zechcesz, a tym samym miejscu możesz wyłączyć zabezpieczenie.

Jak ustawić uwierzytelnienie dwuskładnikowe na Instagramie?

Podobnie jak na Facebooku, również na Instagramie warto ustawić uwierzytelnienie dwuetapowe. Tak jak poprzednio, do wyboru masz dwie metody:

  • Wiadomość SMS z kodami w telefonie komórkowym,
  • Kody logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej (Instagram rekomenduje Duo Mobile lub Goodle Authentictor)

Wejdź na swoje konto na Instagramie, następnie wybierz trzy paski po prawej stronie na górze i kliknij Ustawienia i następnie Zabezpieczenia (tak jak na przedstawionej grafice).

6. Trzy pierwsze kroki – Uwierzytelnienie dwuskładnikowe na Instagramie

Kolejnym etapem jest wybranie z listy “Uwierzytelnienie dwuskładnikowe”. Pojawi się komunikat o zwiększeniu skuteczności zabezpieczeń, po przejściu do “Rozpocznij” wejdziemy do wyboru metody. Podobnie jak w przypadku Facebooka, wspólnie dokończymy proces wybierając SMS, ale możesz oczywiście skorzystać z opcji “Aplikacja”. Co ważne, decydując się na metodę SMS, musisz mieć przypisany zweryfikowany numer telefonu do konta na Instagramie.

7. Wybierz metodę (SMS)

Po wybraniu metody otrzymasz 6-cyfrowy kod poprzez SMS, należy go wpisać na ekranie, który się pojawi. Na kolejnym ekranie pojawią się kody odzyskiwania dostępu – zrób screen i zachowaj w bezpiecznym miejscu, kody mogą się przydać np. w przypadku zgubienia telefonu. Ostatni etap to ekran mówiący o tym, że uwierzytelnienie dwuskładnikowe zostało włączone, kliknij “Gotowe”. Ustawienie będzie można wyłączyć.

8. Wpisz kod SMS i zachowaj kody odzyskania dostępu

Zachęcamy do dbania o bezpieczeństwo Twoich kont w mediach społecznościowych. Znajduje się tam wiele ważnych danych i kontaktów. Często profile social media stanowią także naszą wizytówkę, a nawet narzędzie pracy. Życzymy powodzenia, a w przypadku pytań zapraszamy do kontaktu!


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat mediów społecznościowych? Zapraszamy do naszego wpisu dotyczącego optymalizacji strony firmowej na Facebooku: “#OgarnijSwójFanpage, czyli optymalizacja strony na Facebooku

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cześć! Odpowiemy na pytanie najszybciej, jak będzie to możliwe ;)